SAINT ANDREW'S DAY w KOALI

Tym razem postanowiliśmy postawić w naszym nauczaniu na znany wszystkim Dzień Świętego Andrzeja, zwany u nas Andrzejkami. Mimo iż nazwy brzmią podobnie i mogłoby się wydawać, że mowa jest o tym samym święcie, są całkowicie inne. W Polsce związane są z wróżbami, magią i mistycyzmem, natomiast w Szkocji jest to ich narodowe święto.

St. Andrew's Day obchodzony jest 30 listopada i jest dniem patrona Szkocji, który był jednym z 12 apostołów i rybakiem mieszkającym w dzisiejszym Izraelu. Św. Andrzej został ukrzyżowany, jednak nie był to tradycyjny krzyż, tylko krzyż zbudowany po przekątnej lub prościej w kształcie „x”. Wiele osób wierzy, że flaga Szkocji ma w sobie biały krzyż Św. Andrzeja, a kolor niebieski symbolizuje niebo.

W tym dniu odbywają się liczne występy artystyczne i muzyczne, a wstęp do zamku w Edynburgu jest darmowy. W restauracjach obowiązuje specjalne menu, w którym przeważa ryba, ponieważ Św. Andrzej był rybakiem. Innymi znanymi potrawami w tym dniu są Cullen Skink (zupa), pieczeń Rosemary oraz Spiced Winter Fruit (deser).

Teraz, gdy już wiemy czym tak naprawdę jest Dzień Świętego Andrzeja w Szkocji, możemy przejść do właściwej części tego artykułu, a mianowicie streścić nasze zajęcia tematyczne w Koali.

Grupy najmłodsze, po zapoznaniu się z historią Świętego Andrzeja streszczoną przez naszych lektorów, stworzyły flagę Szkocji poprzez wydzieranie białych i niebieskich kawałków bibuły i przyklejanie ich w odpowiednich miejscach na kartce. To ćwiczenie pozwoliło uczniom na przypomnienie kolorów, przypomnienie i utrwalenie słownictwa związanego z położeniem (lewo, prawo, góra, dół) oraz ćwiczenie pytań i próśb, np. Could you give me that glue? (kud ju giw mi dat glu – Czy możesz podać mi tamten klej?). Najmłodsi tworzyli także tematyczne zakładki do książek oraz zawieszki na drzwi. Dodatkowo musieli porównać dwa obrazki i znaleźć różnice, które to trzeba było nazwać w języku angielskim. Podczas zajęć uczniowie poznali nowe tematyczne słownictwo, m.in. saint /seint/ - święty, Andrew /endrju/ - Andrzej, fisherman /fiszermen/ - rybak, flag /flag/ - flaga, Scotland /skotland/ - Szkocja, kilt /kilt/ - kilt, bagpipes /bagpajps/ - dudy.

Grupy starsze musiały bardziej się wykazać. Ich zadaniem było przeczytanie w języku angielskim na głos czytanki „Saint Andrew's Day (Scotland)”, przetłumaczenie jej na język polski oraz ułożenie zdań po angielsku w zeszycie ze słowami, które zostały wytłuszczone w tekście. Kolejno uczniowie dostali wydrukowane 6 pytań i 6 odpowiedzi odnośnie Dnia Św. Andrzeja by przyporządkować odpowiednie pytanie do odpowiedniej odpowiedzi. Żeby trochę rozruszać uczniów, na koniec grali w tematyczne bingo oraz skreślali tematyczne słowa w wykreślance na czas.

Lektorzy jak i uczniowie byli bardzo zadowoleni z wzajemnej współpracy, co można zaobserwować na zamieszczonych zdjęciach :)